A főnevek A német nyelvben kiemelt szerepet kapnak a főnevek, talán azért is, mert három fajtájuk van: hímnemű, nőnemű és semleges nemű. A főneveket a németben MINDIG NAGY kezdőbetűvel írjuk. a) A hímnemű főnevek álatlában hímnemű főnevek:
- a hímnemű élőlények Nézzünk példát rá, és próbáljuk meg ragozni az 1. leckében tanultak alapján:
der Vater - az apa
ein Vater - egy apa b) A nőnemű főnevek általában nőnemű főnevek:
- a nőnemű élőlények Nézzünk példát nőnemű főnévre és ragozzuk:
die Mutter - az anya
eine Mutter - egy anya c) A semleges nemű főnevek általában semleges nemű főnevek:
- a fiatal élőlényak nevei Nézzünk példát semleges nemű főnévre és ragozzuk:
das Kind - a gyermek
ein Kind - egy gyermek d) A többes számú főnév Az 1. leckében megtanultuk, hogy minden főnévnek egységes a többes számú névelője: például a könyv szót nézzük meg (das Buch):
die Bücher - a könyvek A főnevek többes számát a szótár is feltünteti, ezt azonban meg kell tanulni. Nézzünk néhány példát a jelölésére: 1. das Buch, ¨-er vagy 2. das Buch (-es, ¨-er) Az első esetben a szótár csak a többes szám végződését tüntette fel. A második esetben azonban a szótár az egyes szám birtokos esetű -s (itt -es) végződést is kiírta, majd utána közölte a többes számű főnév-végződést. Nézzünk még egy példát: 1. die Lampe, -n vagy 2. die Lampe ( - , -n) A lámpa (die Lampe) szó esetében látjuk, hogy egyes szám birtokos esetben NEM kap végződést a főnév, csak többes számban kap egy -n végződést. e) A gyenge főnév A gyenge főnevek olyan hímnemű főnevek, amelyek egyes szám tárgy-, részes- és birtokos esetben is egy -n vagy -en végződést kapnak. Mivel ezek a főnevek már rendelkeznek végződéssel, az egyes szám birtokos esetű -s végződést már nem kapják meg. Ide tartoznak az -e, -ant, -ent, -ist, -at végű hímnemű főnevek. Például:
der Student - a hallgató/diák Az egyetlen gyenge ragozású semleges nemű főnév a szív - das Herz:
das Herz - a szív A gyenge főnevek általában nem kapják meg a többes szám részes esetű -n végződést sem. |