A mondatok 1. A német nyelvtan következő lépcsőfoka a mondat. A németben két féle mondatfajta van: cselekvő és szenvedő. Emellett a német mondatok többféleképpen felépülhetnek. A cselekvő mondat A cselekvő mondat az az egyszerű mondat, melyben egyenesen közöljük az információt. Az ilyen mondatoknak egyértelmű jelentésük van. a) Az egyenes szórend Az egyenes szórend a legegyszerűbb mondatfajta a németben. Felépítése egyszerű: A mondat első helyén az alany áll, második helyen az alannyal egyeztetett ragozott ige, a mondat többi részén pedig a többi mondatrész/bővitmény.
Ich gehe in der Schule jeden Tag.
Er hat einen Film sehen können.
Du wirst nach England fahren. b) A fordított szórend A fordított szórend sem bonyolult. Mindössze annyit kell tennünk, hogy a mondat első helyére a ragozott igét írjuk, a második helyen az alany áll, utána pedig a többi mondatrész következik.
Esse ich zum Frühstück Brötchen.
Laufen wir zu viel.
Sind Sie am Montag nach Italien gefahren. c) A kiemelt mondatrészes kijelentő mondat Ez a mondatfajta sem bonyolult. Úgy hozunk létre ilyen mondatot, hogy megfogjuk az egyik mondatrészt a többi bővitmények közül és a mondat elejére írjuk, második helyen a ragozott ige szerepel, harmadik helyen az ige áll, és utána következnek a többi bővítmények.
In dieser Schule habe wir einer guten Mensa.
Um 7 Uhr stand sie am Morgen auf.
Jeden Tag fahren wir mit dem Bus. d) A kérdőmondat A kérdő mondatot két részre oszthatjuk: kérdőszavas és kérdőszó nélküli kérdőmondat. Mindkettőre egyaránt igaz, hogy fordított szórendet alkalmazunk. 1. A kérdőszavas kérdőmondat A kérdőszavas kérdőmondatnak a neve is jelzi, hogy a kérdésben kérdőszót alkalmazunk.
wann - mikor Mindig ezekkel kezdjük a mondatot, utánuk a ragozott ige áll, majd az alany következik, végül pedig a többi mondatrész. Példa:
Wann stand(e)st du heute auf?
Wohin fahren wir am Wochenende? Az alanyra is rá tudunk kérdezni. Erre a célra is külön kérdőszó van: wer. Ezt tudjuk ragozni:
A.e. wer = ki Például:
Wer ist am 2. Juli geboren?
Mit wem gehst du heute in die Schule? Külön kérdőszó van arra is, hogy "milyen", "melyik". A "melyik" kérdőszó a németben a "was für ein". Természetesen ebben a kérdőszóban az "ein" névelőt a főnévhez igazítjuk, és ennek értelmében ragozzuk is. Többes számban az "ein" -t elhagyjuk, és a kérdőszó egyszerűen "was für" lesz.
Was für ein Auto kaufst du?
Was für Kinder lernen in dieser Schule? A "melyik" kérdőszót tárgyak, földrajzi nevek, települések esetében használjuk. Német megfelelője a "welche". Természetesen ezt is a főnévhez igazítjuk, és ragozzuk.
Welcher Berg liegt in der Nähe deiner Stadt?
In welcher Stadt wohnt er? 2. A kérdőszó nélküli kérdőmondat A kérdőszó nélküli kérdőmondatokat eldöntendő kérdésnek is nevezzük. Azért, mert egyenes választ várunk vele a kérdésre:
Kommst du heute?
Reisen Sie nach Deutschland?
Sprecht ihr Englisch? |