Az összetett mondatok Azt nevezzük összetett mondatnak, amiben több tagmondat szerepel. A tagmondatokat kötőszavak kötik össze. Ezeknek három halytájuk van. Ezek alapján állapíthatjuk meg a 2. tagmondat szórendjét. a) Egyenes szórendű kötőszók Azért így hívjuk őket, mert a 2. tagmondat egyenes szórndben áll utánuk. Ilyen kötőszavak:
- und = és
Elmegyek a moziba, és nézek egy filmet. b) Fordított szórendű kötőszók Utánuk a második tagmondat szórendje fordított.
- dann = azért
Nem ihatok tejet, ezért teát iszok. c) KATI-szórendű kötőszók KATI-szórendről akkor beszélünk, ha a Kötőszó után az Alany következik, ezek után a Többi bővítmény áll, a mondat végére pedig a ragozott Ige kerül. Ilyen kötőszó:
- wenn = ha
Elolvasom a könyvet, mert kedvem van hozzá. Ha az első tagmondat KATI-szórendű, akkor az összetett mondatunk második tagmondata MINDIG fordított szórendű. Azt is meg kell jegyeznünk, hogy ha segédige van a KATI-szórendű mondatunkban, akkor az főige főnévi igenévként a mondat utolsó előtti helyén áll, a ragozott segédige pedig a mondat végén. KATI-szórendnél előfordúló, nem olyan nagyon gyakori jelenség a torlódás. Torlódás akkor alakul, ki, hogy ha a KATI-szórendű mondat 3 vagy annál több részből áll (például feltételes múlt idő, ha azt módbeli segédigével képezzük), illetve szenvedő szerkezetnél is felléphet, ha az 4 vagy annál több részből áll - ekkor az történik, hogy a ragozott ige NEM a mondat végén áll, hanem megelőzi a mondat végén álló főnévi igeneveket.
Nem mehettem el a diszkóba, mert le kellett volna pucolnom az ablakot. |