A vonatkozó névmás A vonatkozó névmást a magyarban is előszeretettel használjuk. A német nyelvben is kiemelt szerepe van ennek a nyelvtani szerkezetnek. Nevében is jelezzük, hogy ezzel a névmással az előző tagmondat alanyára utalunk vissza. Ezt is ragozzuk. HÍMNEM NŐNEM SEMLEGES TÖBBES SZÁM
A. e. der die das die Azt kell megjegyeznünk, hogy ha vonatkozónévmás áll a tagmondat elején, utána MINDIG KATI-szórned áll. Fontos azt is megtanulni, hogy birtokos esetben nem ragozhatók. Nézzünk néhány példát, hogy jobban megértsük a használatát:
Ott a lány, akivel tegnap beszéltem. Láthatjuk a példából, hogy elöljárószókkal bővíthetjük is őket. Természetesen a ragozásuk attól függ, hogy kire szeretnénk utalni velük. Nézzünk példát arra az esetre is, amikor birtokos esetben állnak:
Ott a lány, akinek az anyjával tegnap beszéltem. Ebben az esetben, a példából is láthatjuk, hogy a birtokos esetű "dessen" -t nem ragoztuk, ráadásul a "Mutter" névelőjét is elhagytuk. Előfordulhat, hogy melléknévvel is bővíthetjük. Ekkor a melléknevet erősen ragozzuk. Például:
Ott a lány, akinek a csinos anyjával tegnap beszéltem. |