Függő beszéd Az emberek szavait rendszeresen idézzük a mindennapokban. Azonban a németben nem olyan egyszerű. Mint máshol is, itt is kétféleképpen tudjuk idézni valakinek a szavát: 1. Ha szó szerint idézzük (idézőjellel), például: Gerda sagt: "Ich kenne ihn nicht." 2. De idézhetjük tartalom szerint is (idézőjel nélkül), például: Gerda sagt, daß sie ihn nicht kenne. / Gerda sagt, sie kenne ihn nicht. A függő igeragozás 1. jelen idő
ich lerne Meg kell jegyeznünk, hogy függő igeragozásnál NINCS tőhangváltás.
ich gebe 2. jövő idő Jövő időnél a werden -t ragozzuk fügőben, az ige pedig főnévi igenévként a mondat végére kerül.
ich werde 3. múlt idő Ilyenkor a haben v. a sein függő alakját kell vennünk, atól függően, hogy az adott ige "hat" -os vagy "ist" -es, majd a mondat végére az ige 3. (ge -s) alakja kerül.
ich habe
ich sei 4. Természetesen módbeli segédigés mondat is állhat függőben. Ekkor a módbeli segédige függő ragozott alakja áll az ige helyén, a mondat végére pedig az ige főnévi igenévi alakja kerül. Például:
ich wolle Az előzőekben észrevehettük, hogy az ige normál- és függő alakja egyes szám 1., többes szám 1. és 3. személyben megegyeznek, ezért függő ragozásban ezeknek az igealakoknak a feltételes igealakjukat kell vennünk. Vagyis:
ich führe
ich gäbe Azoknál az igealakoknál, ahol ezek a szám/személyek nem egyeznek meg normál- és függő alakban, ott természetesen felesleges a feltételes alakjukat vennünk az igéknek, mert anélkül is meg tudjuk őket különböztetni. |